Eurobond Nedir? Nasil Bir Yatırım Aracıdır?

Eurobond, devletin ya da şirketlerin kendi ülkeleri dışından kaynak sağlamak amacıyla dış piyasalarda, yabancı para birimleri cinsinden satışa sundukları, uzun vadeli borçlanma senetleridir. Eurobondlar uzun vadelidir, genellikle 4-30 yıl arasıdır.

Eurobondlar genellikle Euro ve Dolar cinsi ihraç edilen kupon ödemeli tahvillerdir. Dolar cinsi ihraç edilen kupon ödemeli tahvillerdir. Dolar cinsi ihraç edilenler yılda iki kez, Euro cinsi olanlar ise yılda bir kez kupon faizi öderler.

Eurobondlarda işlem 1.000 nominal (Dolar veya Euro) ve katları şeklinde yapılmaktadır. Alım-satım fiyatları piyasalarda oluşan fiyatlara bağlı olarak tesbit edilmekte olup, gün içinde değişebilmektedir. Eurobond alım-satımları banka şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Döviz cinsinden bir yatırım ürünü olan eurobondlar ihraç eden ülkenin değil; satıldığı piyasanın bulunduğu ülkenin yasalarına tabidir.

Eurobondlar aynı anda uluslararası piyasalarda da işlem görmektedir. Bu nedenle, politik ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak fiyat dalgalanmaları görülebilir.

Uluslararası piyasalar için ihraç edilen tüm menkul kıymetler, eurobond kapsamına girer. Eurobondlar dış piyasalarda ihraç edilmesine rağmen, bunları ihracı yapan devletin vatandaşlarının almasını kısıtlayıcı bir durum söz konusu değildir. Yani, Türkiye Cumhuriyeti 'nin ihraç ettiği Eurobondları diğer ülke vatandaşları gibi Türk vatandaşları da alabilir.

0 Yorum: