Sigarayı Nasıl Bırakırım ?

Sigara ne kadar zararlı, kanser olursunuz, hasta olursunuz, cinsel performansınız yarı yarıya düşer falan diyerek söze başlamak istemiyorum. Amacım sigarayı bırakmanın yolları üzerine sizlerle bir şeyler paylaşmak. Çünkü eğer sigarayı bırakmak için bu yazıyı okuyorsanız biliyorum ki zaten zararlarını biliyorsunuz.


Okuyacağınız bu yazı 3 adımdan oluşuyor;
1. Adım: Sigarayı bırakmaya hazırlanıyorum.
2. Adım: Sigarayı bırakıyorum.
3. Adım: Sigarayı bıraktıktan sonraki dönem ve karşılaşacağım zorluklar.


1. ADIM: SİGARAYI BIRAKMAYA HAZIRLANIYORUM
1) Sigarayı Neden Bırakıyorsunuz Ya Da Bırakmak İstiyorsunuz?
Öncelikle sigarayı neden bıraktığınızı sorun kendinize. Evet, ciddi ciddi sorun:

>> Para için mi,
>> Sağlığınız için mi,
>> Kız arkadaşınız (erkek arkadaşınız) istemediği için mi,
>> Dişleriniz sarardığı için mi,
>> Giderek çirkinleştiğiniz için mi,
>> Cinsel performansınız giderek kötüleştiği için mi,
>> Nefesiniz kötü koktuğu için mi,

Bu listede ya da oluşturacağınız listede sizin için en önemlisini ya da önemlilerini seçin ve onların üzerine yoğunlaşın. Mesela ben sabahları yorgun kalkmaktan nefret ediyordum ayrıca ağzım çok acı oluyordu ve bu duyguyu ne zaman yaşasam sigaraya nefretle bakıyordum. Siz de böyle yapın, sigaradan nefret ettiğiniz bir ana odaklanın ve olabildiğince o duyguyu düşünün.

2) Sigarayı Neden İçtiğinizi Düşündünüz Mü?
Ben sigarayı içtiğim zamanlarda bu soruyu kendime soruyordum ve sebebini bilmiyordum. Zevk almıyordum ve üstüne bir de para veriyordum. Bunu düşününce çok saçma geliyordu yaptığım bana. Benimkisi sadece alışkanlık idi sanırım. Sizin için de durum aynı mı bir düşünün?

Düşünsenize! Siz birilerine para veriyorsunuz, karşılığında sigara alıyorsunuz ve bu adamlar sizin paralarınızla son model otomobillere biniyor, istedikleri yerde tatil yapıyor ve buların karşılığında siz günden güne ölüyorsunuz. Hatta kimi durumlarda ölümü istiyor hale de gelebilirsiniz (Allah korusun) çünkü bir tarafınız kesilip birilerine muhtaç olabilme ihtimaliniz şiddetle mevcut.

Şimdi sigarayı bırakmadan önce bu soruları kendinize sorun ve özetle sigarayı neden bıraktığınızı bir gözden geçirin. Sonra 2. aşamaya geçelim;

2. ADIM: SİGARAYI BIRAKIYORUM
İnanın bu cümleyi yazmak kadar basit bir iş sigarayı bırakmak. İşin asıl zor kısmı üçüncü adımdan itibaren başlıyor. Çünkü sigarayı bırakmak sadece 14 günlük bir sabır gerektiriyor. Şimdi bırakın, hemen şimdi sigarayı bırakın, paketleri atın... Gerçekten atın, takvim falan belirlemeyin anında bitirin bu işi ve sadece 14 gün boyunca sabredin. Ne yapıp edin ve bu 2 hafta boyunca sigaradan, sigara içilen ortamlardan KAÇIN.

Bu 14 gün boyunca sizi neler bekliyor:
Eğer çevrenizde sigara içen birileri yoksa ve siz gerçekten kararlı iseniz bu adımda aşırı derecede sıkıntı çekmezsiniz. Ancak yine de olası durumları paylaşayım sizinle:

>> Moraliniz bozuk olabilir, kendinizi kötü hissedebilirsiniz,
>> Sinirli ve gergin olabilirsiniz,
>> Konsantre sorunu yaşayabilirsiniz,
>> İştahınız çok açılabilir, ancak lütfen bu sorunu büyütmeyin. Kilo, sağlığınızı tehdit edebilir ancak uzun dönemde bunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Ayrıca sigarayı bırakınca obez olanı duymadım ya da "sigarayı bıraktı, fazla kilolardan kanser oldu" diyeni de duymadım... Siz siz olun kilo gibi geçici ve çözümü kolay sebeplerin arkasına saklanmayın. Kendinize karşı dürüst olun.

3. VE SON ADIM: SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRAKİ DÖNEM
14 günü sigarasız geride bıraktınız ve nihayet temiz nefes alıyorsunuz. Bilimsel olarak artık vücut eskisi kadar nikotin istemeyecek ve sadece günün bazı vakitlerinde nöbetler şeklinde canınız sigara isteyecektir.

Bu nöbetler ilerleyen günlerde daha da seyrekleşerek azalacak. Ama unutmayın asla ve asla sigarayı unutamayacaksınız. Aradan 10 yıl da geçse mutlaka bir an gelip canınız sigara isteyecektir.

İşte hep bu aşamada kaybediyoruz. Sanıyoruz ki sigarayı bırakınca artık ömür boyu canımız istemeyecek. Ama maalesef bu imkansız.

"Sigarayı tam anlamıyla bıraktım diyebilmeniz için ya hiç başlamamış olmanız gerek ya da kanınızın hiç içmemiş biriyle değişmesi gerek."

Sigarayı bırakmak gerçekten çok zor bir iş. 11 yıl aradan sonra sigaraya tekrar başlayanı biliyorum, ben bırakalı 1 yıl oldu ancak hala daha o ilk günkü gibi canımın istediği zamanlar oluyor.

Ancak hemen gözünüzü korkutmayın, ilk 14-15 günü atlatınca artık kısa kısa nöbetler gelecektir. Sigarayı bıraktığınız ilk günler belki aklınızdan sigara hiç çıkmayacak ancak bu 2 haftayı tamamlayınca gün içerisinde sigarayı daha az hatırlayacaksınız. Sonrasında ise bu hatırlamalar gittikçe azalacak, azalacak, azalacak ama yok olmayacak. Şiddeti ve aralığı çok çok az olacak.

Canım sigara istediğinde üstüne gitmezsem 5 saniye sonra bu isteği unutuyorum. Siz de unutmaya, kendinizi dinlememeye özen gösterin ve bu duyguyla yaşacağınızı kabullenin.


ÖZETLE:
>> Sigarayı hemen şimdi bırakın, ertelemeyin, takvim belirlemeyin.
>> İlk 14 gün boyunca ne olursa olsun elinize sigara sürmeyin.
>> 2 haftanın sonunda kısa süreli nöbetler gelecektir. Bu nöbetler sırasında kendinizi dinlemeyip başka bir şeyle uğraşın.

Ve işte sigarayı bıraktınız. En azından ben bu yöntemle 1 yıldır sigara içmiyorum. Hala daha canım istiyor ama bu isteği hemen sonra unutuyorum. Önemli olan bu isteklere cevap vermemeniz. Ve bilmelisiniz ki bu istekler asla bitmeyecek. Ancak ayda ya da 2-3 ayda bir canınız isteyecek ve hatta kimi zaman canınız şiddetle isteyecek. Bu aşamada hayır dediğiniz an olay bitmiştir.

Önemli Not: Tek bir tane içeyim daha içmem, bi nefes çeksem bir şey olmaz dediğiniz anda bilmelisiniz ki verdiğiniz bütün emekler boşa gidecektir, bir daha başa sarmak durumunda kalacaksınız. O yüzden yine diyorum ki kendinize karşı dürüst olun ve sigaraya ait ne varsa silin, atın hayatınızdan.

NOT: Yazının tamamı şahsıma, blogumdan 'a ait olup paylaşmak istediğinizde kaynak belirtmenizi rica ederim.

İlgili Konu:
Sigaranın İçindeki Kimyasal Zararlı Maddeler

20 Yorum:

ismigül dedi ki...

bilgi ve tecrübeleriniz için teşekkürler. o kadar ihtiyacım olan bir anda okudum ki bu yaıyı.çok teşekkür ederim. umarım ben ve benim gibi tüm sigaradan kurtulmak isteyenlere faydalı olur yazınız.

Blogumdan dedi ki...

Merhaba İsmigül;
Dilerim yazılanlar faydalı olur ve en kısa zamanda sigarayı bırakabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

Kaç defa denedim ama he tekrar başladım. Ve dediğiniz gibi hep kaçamaklar yüzünden başladım. Son dal, son nefes derken hala sigara içiyorum.

Blogumdan dedi ki...

Sigarayı bırakmak da zaten orada başlıyor. O bir nefeslere dur diyebilrsiniz olay bitmiştir. Üstelik bizleri zehirleyerek inanılmaz para kazanıyorlar.

Adsız dedi ki...

Sigarayı bırakalı nerdeyse 40 gün oldu. Ama arada canım ilk günde olduğu gibi çok istiyor! İşte canımın çok istediği bu anlardan birinde bu yazıya ulaştım. Benimle aynı mücadeleyi veren birilerinin olduğunu bilmek çok güzel.

Adsız dedi ki...

Merhaba ismim Serkan.Deneyiminizi bizimle paylastıgınız icin tesekkür ederim.Söyledikleriniz , yasadıklarınız , taktik ve stratejiniz bana oldukca mantıklı geldi.
Acıkcası sayenizde gaza geldim.Tekrar tesekkür ederim ve hayatınızda basarılar dilerim.

Blogumdan.com dedi ki...

Merhaba Adsız,
Dilerim başarılı olursunuz.

by_musti07 dedi ki...

ben antalyadan musti bu yazıyı okumamın cok faydası oldu gercekten bende sigarayı bıraktım arkadaslarada bir tavsiyede bulunayım sigarayı bırakanlar akıllarına sigara geldiği zaman kabuklukuruyemiş,şekersiz ciklet ve nanelişeker tavsiye ederim faydasını görürsünüz

by_musti07 dedi ki...

ben antalyadan musti bu yazıyı okumamın cok faydası oldu gercekten bende sigarayı bıraktım arkadaslarada bir tavsiyede bulunayım sigarayı bırakanlar akıllarına sigara geldiği zaman kabuklukuruyemiş,şekersiz ciklet ve nanelişeker tavsiye ederim faydasını görürsünüz

Adsız dedi ki...

yazılarınızı imrenerek okudumbana çok mantıklıgeldi allahım bende kurtulacağım şu lanet olası illetten kafayı çok taktım bu işe bende kurtulmalıyım tiryakilik değil bu yaa hastalık hastalıkinşallah bende iyileşeceğim

matrak dedi ki...

Arkadasim Sigaranin Nobetlerinden Bahsetmen Cok Güzel Bilinçli Bir İnsanin Nefsini Kontrol Edebileceğini Düsünüyorum Ben 5Yil SOnra Bir Anlik Kararla Biraktim Ve 6 Aydir İCmiyorum..
---Bir Ara Birakmak İcin BahaRatcidan Yardim iSteYenLeri Duydum Cok Çeşitli Bitkiler Bu bAhsettiGin Nobentleri Dakik Yapabilio die BiliOrm PaylaSmaK İStedEdİM Blog Gusel Olms .. Ellerine Saglık..

Adsız dedi ki...

yasaklandigin da 20 gun birakip geri basladim ve anlasildi ki insan isterse birakir
YAZDIKLARINIZA CANDAN KATILIYORUM
Sadece birktim kelimesii inanip soyleye bilmektir
basarilar zkk

Adsız dedi ki...

herkes sigarayı bıraktım diyebilir ama gerçekten sigara hayal, evlat, su,anne ve baba gibi arıyoruz! vazgeçmek kadar kolay ve bıraktım diyebilmek kadar zordur , sigarayı bırakmak...

vd777 dedi ki...

35 yıl aralıksız sigara içtikten sonra 3 gün içinde sigarayı bıraktım.Oldum olası tatlı yedikten sonra sigara içemiyordum. Bende bunu bir çözüm yolu olarak değerlendirdim ve 3 gün sabah öğle akşam un helvası yedim ve her yoksunluk uyarısında çikolata v.b. atıştırmalar derken 72 saati tamamladım ve bıraktım.Bırakalı 6 ay oldu ve şimdi nikotinle geçen 35 yıla üzülüyorum. Bu pislikten kurtulmak isteyenlere diyorumki bırakmayı gerçekten "İsteyin Yeter". Allah yardımcınız olsun

Adsız dedi ki...

merhabalar burda benim gibi sigarayaı bırakmaya çalışan arkadaşları görmek çok güzel çok şükür 2 aydır içmiyorum daha öncede yorumların faydası olmuştu bu kaçınılmaz sondan kurtulmak için beyinde bitirmek lazım hala çok istediğimiz zamanlar oldu ama hep içmesem daha ii dedim ve içmedim inş herkes en kısa sürede kurtulur hem sağlığımızdan olmayız hemde başkalarını zengin etmeyiz

Adsız dedi ki...

bunları okuduktan sonra bile emin olamıyorum.biraz destek verir misiniz.bişeyler söleyin.masamda duran son dalı içtikten sonra diyorum hala bi "takvim" belirlemeye çalıştıgımı farkettim...

Ali dedi ki...

tam da sigara almaya gidiyordum ki bu yazıyı gördüm... üniversiteye başladığımdan beri (2 yıldır) sigara içiyorum ve ne zaman memlekete gitsem ordayken hiç sigara içmiyorum. ama tekrar buraya dönünce sigaraya başlıyorum. 3ay sigara içmediğimi biliyorum ama sonra tekrar başlıyorum umarım bu sefer de öyle olmaz...

Bahadır Çağatay GÖKER dedi ki...

Herkese selamlar....
Ben 2009 eylül ayından beri metead defalar sigarayı bırakma teşebbüslerim oldu.... En sonuncusuna 3 gün önce başladım...14/09/2010.... Bu sefer hanımım ile birlikte başladık.... Şu hesabı yapıyoruz hükümet maaşlara 100 er lira zam yaptı (5,5+4,2)*30=300tl de sigara içerek ödediğimiz vergiyi de eklersek 10 sene vadeli 40000 liraya Bİ DAİRE BİLE ALABİLİRİZ..... Bakalım yalnız 6 ay falan bekliyeceğim.... Buradan haberleşiriz....Bloğu açan arkadaşa teşekkür ederim, sevgi ile....

Bahadır Çağatay dedi ki...

Şimdilik Devam

D.Deniz dedi ki...

Merhabalar deneyiminizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bende sigaranın mahkum aldığı birisiyim ama ben isteyerek içmiyorum yani canım istemiyor, ama yinede içiyorum, neden içtiğimi bilmeden içiyorum, bir anlık hevesmi diyelim:(
içerken bile nefret ediyorum, sigaradan, içenlere soruyorum onlar içmeyince kafaları ağrıyor vs. bende hiçbiri yok, dudak tiryakiliğimi acaba .
Size yazdım çünkü nasıl bıracağımı bilmiyorum.