Zamanın Tanığı (Cemal Gülas)

İşte hayata bakış açınızı değiştirecek bir program daha. Ramazan ayı girdiğinden beridir hemen hemen her gece sahurumu yapıp öyle uyumaktayım. Bu sırada günün yorgunluğunu ve stresini üzerimden atabilmek için tv' de beni rahatlatacak pogramlar seçmeye özen gösteriyorum. Ve sonunda o programı buldum; "Zamanın Tanığı"

Zamanın Tanığı, hafta içi her gece TRT2 'de 02.05'te başlıyor ve yaklaşık yarım saat devam ediyor. Ancak, programı izlerken sanırsınız ki o muhteşem doğa manzaraları ekrandan taşıp sizi de içine alıyor. O kadar muhteşem manzaralar ve yaşamlar ele alınıyor ki hayran kalmamak olanaksız. Bilmiyorum, belki bende bıraktığı bu etki doğaya duyduğum hayranlıktan ötürüdür fakat gecenin o saatinde ayakta olduğundan emin olduğum arkadaşımı arayıp belgeseli izlemesini tavsiye edip de program bitince hayranlık duygularını ifade etmek için beni aramasıyla programın başarılı ve etkileyici olduğundan daha da emin oluyorum.

İnsan, o belgeselin içinde nelere hayran kalmıyor ki...Doğaya mı, bölgeye ait verilen bilgilerin şaşırtıcılığına mı yoksa ele alınan ve hayatı paylaşılan kişilere mi...

Belgesel 16 bölümden oluşuyor ve her bir bölüm 35 dakika (En azından benim izlediğim böyle). Ben daha kaçıncı bölümdeyim ve daha ne kadar yayınlanacak bilmiyorum. Ancak dileğim, hiç bitmeden tekrar tekrar yayınlansın ve belki olur da benim gibi birini daha alsın etkisi altına.


Zamanın Tanığı Programı... Kimdir Bu CEMAL GÜLAS?
Programı izledikten sonra başladım Zamanın Tanığı adlı programın yapımcısının kim olduğunu merak etmeye ve dakikalarca internette araştırmaya daldım detaylıca.

Yapımcı dünyada ve ülkemizde kendini ispatlamış bir isim, CEMAL GÜLAS. Ancak ünü ve maharetleri kendine sorulduğunda kendisini yerin dibine vurduğunu da bilmelisiniz. Hatta kendisi kendinden ve yaptıklarından; "serseri hayatımdan geri kalanlar" diye bahsetmiş bir yerde. Ben sadece mütevazi ve doğa hayranı biri olduğunun altını çizmekle yetinmek istiyorum. Zira kendisi bence ayrı bir konu olacak kadar derin ve başarılı. Ancak, CEMAL GÜLAS ile yapılmış bir röportaj ile kendisini daha iyi tanıyabilirsinz. (Röportajın tam metnini okumak için buraya tıklayın)

Yazıyı bitirmeden önce Zamanın Tanığı 'ndan bir kesit:

Araştırmacı fotoğrafçı Cemal Gülas' ın Artvin Maçahel' de bir akşam üzeri rastladığı yaşlı bir kadının mısır tarlasını kazdırmak için şehirdeki çocuklarına göndermek üzere yazdırdığı bir mektup, gezginin hayata bakışında yepyeni bir sayfa açmış. Mektubun bir kopyasını tarlasını kazması karşılığı istemiş ve bir hafta boyunca kadının tarlasını kazmış. İş bittiğinde ellerinin acısı bir ay sürmüş. Ancak bu Cemal Gülas 'a yıllar sonra bile hayatında yaptığı tek hayırlı işin o tarlayı kazmak olduğu gibi gelirmiş. Mektup daha sonra kadının çocuklarından başka bir milyondan fazla insana ulaştı, ulaşmaya da devam ediyor. Taşıdığı anlam ve evrensel nasihati sayesinde bir banka Almanya' daki işçilerimize gönderilmek üzere mektubu takvim yaptırdı. Mektup şöyle idi:

" Canımın direği,

Bakma dağların ak karnına, gün gelip daha sıcak doğacak ve eriyecek buzlar. Delecek toprağı otlar, sürgün verecek kuru görünen ağaç dalları. Uyanan toprağı tırmalayacak umut kazmaları. Yurt dediğin nedir oğul? Doğduğun yer mi? Doyduğun yer mi? Bir yere yurt diyebilmem için önce doğmalı sonra doymalısın elbette, istekleri bitmeyene iki cihanda huzur yoktur. Böyle bilirim. Asıl olan çok çalışıp, az istemektir bu topraklarda. Hersene bir çift mısırdır hasatta umudum, odur beni bağlayan hayata ve buraya.

Önce ekerim tohumları kara toprağa, sonra beklerim ki dönüşsünler ak koçanlara. Böyle geçti yüz yılım bu topraklarda. Ne kötüden iz gördüm ne de namertten söz duydum; şükrettim ama beklemedim Allah göndersin, bildim ki vermesem bu sarı tohumu kara toprağa ne umudum kalacak, ne de toprakla bir bağ aramda. Dağın arkası 'dağ olur' derler. Doğrudur. Lakin bakarsan, beklemeyi bilirsen dağın arkası bağ da olur. Onun için ne sabrımı ne de umudumu yitirdim yalan dünyada.

Ana rahmi gibidir dünya insana, ana rahminde göbek bağıdır hayat bağımız, dünyada ise umutlarımız. Umudunu yitiren, hayat bağını da yitirir oğul. Ben bunu bilir bunu söylerim. Kalın sağlıcakla..."

8 Yorum:

cansu dedi ki...

mutlaka izleyeceğim mektup gerçekten çok etkileyici.

Blogumdan dedi ki...

Kesinlikle tavsiye ederim.

sxeindir dedi ki...

izlemeye değer..

Adsız dedi ki...

tavsiyenizle izledim gerçekten müthiş dersler alınacak bir program.

Blogumdan dedi ki...

Merhaba @İsimsiz;
İzlemenize çok sevindim dilerim daha nice kişilere ulaşır böyle güzel programlar.

Adsız dedi ki...

merhaba mektup çok etkileyici..programı izleyeceğim bu gece bakalım devam ediyordur sanırım değilmi

Volkan dedi ki...

Tek kelime ila harika bir program ve harika bir adam. Bravo Cemal Gülas.

Adsız dedi ki...

mükemmel program izlemeye değer gerçek ten harika ve olağan üstü saygı değer cemal hocamızı başarısımdan dolayı tebrik ediyorum ben elazığdan türkcanaysel