Gen Terapisi ve Gen Mühendisliği Nedir ?

Bilim adamları “içimize” bakıp gelecekteki sağlığımızdan haber verme konusunda çok ciddi çalışmalar yürütüyor. 1953’te DNA molekülünün şeklini ortaya çıkaran araştırmacılardan JAMES WATSON, kendi genomunun böyle bir araştırmada kullanılmasına izin verenlerden. Ancak Watson’ ın tek bir koşulu var: Alzheimer hastalığına yakalanma riski taşıyorsa, bunu bilmek istememesi.

Her ne kadar insan genomunda hangi genin tam olarak nasıl bir işlevi olduğu kestirilemese de gen haritamız üzerinde çalışan bilim adamları her geçen gün şaşırtıcı ve gelecek için umut vadeden bilgiler veriyor.

Örneğin bazı insanlarda kanda oksijen ve karbondioksit taşıyan bir tür protein olan hemoglobini üretmeye yardımcı olan gendeki sorun saptanabildi. Buna göre eğer bu sorunlu gen anne ya da babadan çocuğa geçerse, çocukta kansızlık (anemi) adı verilen ve kandaki alyuvar sayısının düşük olmasına yol açan bir hastalık ortaya çıkabiliyor.

Genlerdeki sorun nedeniyle kalıtsal olarak anne babadan çocuğa geçen başka bir hastalık da kistik fibrozis ‘tir. Dış salgı bezlerinin bulunduğu akciğer, pankreas, barsak ve ter bezleri gibi organlarda işlevsel bozuklukların ortaya çıktığı bu hastalığa yol açan sorunlu gen hem annede hem babada bulunuyorsa, hastalığın çocukta görülme olasılığı %25. Bu tür bilinen genlerde oluşan sorunların etkileri de yavaş yavaş ortaya çıkarılıyor. Bunun için yeni bir bilim dalı dahi ortaya çıktı: Genetik Mühendisliği.

Gen Terapisi ve Gen Mühendisliği
Genetik mühendisleri, hastalıklara yol açan sorunlu genleri tedavi etmekle uğraşırlar. Bir gendeki sorunun hangi hastalığa yol açtığını ve bunun tedavisini bulmak için yapılan çalışmalara da gen terapisi deniliyor. Bu yeni alanda bilim adamları, şimdilik ipuçlarını değerlendirip buldukları çözümlerin işe yarayıp yaramadığını sınama aşamasındalar. Başvurdukları yöntemlerden biri, sorunlu genleri sağlıklı genlerle değiştirmek. Bu sayede hastalıkları tedavi etmeyi hatta henüz hastalık ortaya çıkmadan hastalığı önlemeyi amaçlıyorlar.

3 Yorum:

Murat Bayraktar dedi ki...

Gen Mühendisliği.... Ahh ahh hayallerimi süsleyen bilim.

Adsız dedi ki...

gen mühendisligini az da olsa kolay sanıyodum ama hiçte kolay degilmiş galiba bu hayalden vazgeçmem gerekicek:S

pares dedi ki...

ben geliyorum çekilin yoldan