Sigaranın İçindeki Kimyasal Zararlı Maddeler

Her bir sigara vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000 'den fazla kimyasal madde içerir.

Bunlardan kanserojen olduğu ispatlanan maddeler; arsenik, benzen, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluen, amonyak ve propilen glikoldur.Sigarada, zararları bilinen maddelerden bir kaçı;

* Polonyum -210 (kanserojen)
* Radon (radyasyon)
* Metanol (füzeyakıtı)
* Toluen (tiner)
* Kadmiyum (akü mentali)
* Bütan (tüpgaz)
* DDT (böcek öldürücü)
* Hidrojen siyanür (gaz odaları zehiri)
* Aseton (oje sökücü)
* Naftalin (güve kovucu)
* Arsenik (fare zehiri)
* Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
* Dibenzakridin (zehir)
* Nikotin
* Karbonmonoksit: Tütün dumanında %1-%5 kadar bulunabilen bu madde, kanda karboksihemaglobin artışına yol açarak oksijenin taşınmasını aksatmaktadır. Buna bağlı olarak doku organların beslenmesi bozulur, kişinin iş kapasitesi azalır. Karbonmonoksit ayrıca, kandaki C vitamininin azalmasına yol açar.
* ... ve 3,885 toksik madde.

Ayrıca sigara içindeki irritan (tahriş edici) maddeler, solunum yollarında daralmaya sebep olur. Solunum yollarının yabancı maddelerden, kirlerden, mikroplardan temizlenmesinde rol alan epitel tabakanın bozulmasına ve aşırı mukus oluşumuna sebep olur.


Sigarayı Nasıl Bırakırım Diyorsanız Şu Konuya Göz Atmanızı Tavsiye Ederim:
Sigarayı Nasıl Bırakırım

7 Yorum:

Adsız dedi ki...

Neymiş efendim kola zararlıymışta ondan içmem ya da cep telefonu radyasyon yayıyor diye mızmızlananlar hiç korkmakdan sigara içebiliyorlarya onları takdir ediyorum. Demek sigaranın bir zararı da gözleri kör etmesi :)

Blogumdan dedi ki...

Yormunuza kesinlikle katılıyorum. Telefon, kablosuz net deyince insanların aklına hemen kanser ve diğer riskler geliyor. Ancak hiç düşünmüyorlar ki, telefondan ya da radyosyondan kaç kat etkili sigraya çekincesiz içiyorlar.

Adsız dedi ki...

Son zamanlarda sigara içen kalmadı sanki. Bikaç sene öncesine kadar herkes sokaklarda yürürken rahat rahat içebiliyordu. İçmeyenler yadırganıyordu.

Blogumdan dedi ki...

Merhaba @İsimsiz,
Son bir senedir cevredeki bir çok insan sigrayı bıraktı. Bunun birden çok nedeni vardır elbet. Maddi zararının yanında sağlığa verdiği zarar daha da anlaşıldı sanırım.

Her ne sebeple olursa olsun bırakanı tebrik ederim. Dilerim herkes uzak bu saçma şeyden.

özge dedi ki...

sigaranın zararlarını artık bilmeyen yok. heryerde zararları bırakılması gerektiği üstüne basıla basıla tekrarlanıyor. asıl sorun sigara nasıl bırakılır. ben bırakıp bırakıp tekrar başlıyorum kesip atmamızı sağlayacak bir çözümü yokmu bunun.

Adsız dedi ki...

slm arkadaşlar ben mehmet hepınız doğru konuşuyorsunuz ama özge arkadaşımda çok doğru koşuyor tamamıyla sılıp atmanın yolu yokmu 5.ay hiç içmedım ama sonra günde 3 paket hele askerdeyken şimdi çok şükür allaha kı 2.gunde 1 paket içiyorum ama buda fazla hiç içmemek ve canım hıç istemesın ıstıyorum bunun bı çözümü yokmu

Adsız dedi ki...

4 yıl beraberdik 2 gün önce terkettim hala dokunsalar ağlıyacağım. ama binlerce kez şükür azmim ve kendime verdiğim sözlerim nedeniyle en önemliside her aklıma gelişinde YÜCE ALLAHIMA DUA EDEREK SONSUZA DEK KURTULACAĞIM BU BAĞIMLILIKTAN. hani yazmışsınız yokmu tamamıyle kurtulmanın yolu nedir diye ben sölim çok basit aklına geldi ya da içen birini gördün oan 2 saniyeliğine gözlrini kapat "ALLAHIM BANA YARDIM ET BU MADDEDEN KURTULMAYI VE TAMAMEN UNUTMAYI ANCAK SENİN YARDIMINLA YAPABİLİRİM NEOLUR YARDIMINI ESİRGEME BENDEN" AMİN.