Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Tedavisi ve Aşı Çalışmaları

Kırım Kongo kanamalı ateşinde hastaya, trombosit, taze donmuş plazma ve alyuvar solüsyonları verilir. Bu tedavinin sonuçları günde bir veya iki kez tam kan sayımı yapılarak izlenir. Olası kanama odaklarını gözlem altına almak, ülser hastalarına ülser tedavisi başlatmak ve kanamaların önlenmesi gibi koruyucu önlemlerin alınması gerekir.

Kişinin sıvı ve elektrolit dengesini korumak Kene ısırmasındaki tedavinin öteki hedefleri arsındadır. Etki mekanizması tam olarak bilinmese de, “ribavirin”, bu hastalıkta halen kullanılabilecek tek antiviral ilaçtır.

Yeni ilaç adaylarından ribadimin, ribavirinden daha az etkilidir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, ribavirin tedavisinin ölüm oranını önemli ölçüde azalttığını ve yaşam süresini de uzattığını gösteriyor.

Kırım Kongo hastalığının teşhisi kesin olarak konulursa, ribavirine başlanması ve 10 gün boyunca sürdürülmesi öneriliyor. Ne var ki ilacın gebelerde kullanılması sakıncalıdır.

Kene virüsü için ya da Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı için tedavi sürecinde henüz bir aşı yok. Bölgesel olarak, virüse bağışıklık kazanılması beklenir durumda. Ancak ülkemizde Hıfzıssıhha kontrolünde bilim adamlarınca Kırım Kongo hastalığına karşı aşı geliştirilmekte. Fakat bu çalışmanın ne zaman sonuç vereceği ise henüz belli değil. Ayrıca bu Kene Aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenmekte ve takip edilmekte.

İlgili Yazılar:
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Belirtileri

0 Yorum: