Google'da Aradığımı Bulamıyorum


Google,bir çoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip dersem sanırım yanılmış olmam.Bence yaptıkları yeniliklerle ve de satınalımlarla pazara ve sanal aleme daha da nüfuz etmeye başladı.Bir düşünün lütfen google,youtube,googlemaps,picasa,adsense......Bunlardan en az birini kullanmayan var mı aranızda ?


Netle tanıştıgım ilk yılları hatırlıyorum ve neredeyse google'da aradığım hiçbir şeyi bulamıyrdum.Fakat zamanla tecrübe oluyor ki google'ın da kendine has özellikleri var ve ne isetdiğin bilen bi meraklıya hakkaten istediğini veriyor.Neyse gelelim arama ipuçlarına:


1.) Açık ve Net Olun:
Mesela merak ettiğiniz ana tema -Google'da Arama Yapmak- olsun.Siz bu konu hakkında bilgi aramaya çalışırken tutup -google'da nasil arama yaparsam istedigim sonucu kolayca bulurum acaba- gibi coooook uzun bir cümle kurarsanız inanın karşınıza konuyla alakalı cok az şey çıkar sanırım.Çünkü google'ın oradaki mantığı her bir kelimeye tek tek sorgu yapmak ve de sitelerle eşleştirmektir.Yaniii sizin koca cümlenizi oıldugu gibi aramaz, bunun yanında o cümlenin içindeki kelimeleri de arar.


2.) Cümleyi Tırnak İçine Alın "Google" :
Google'da arama yaparken eger cümlenizi tırnak içinde alırsınız direk o kelimeleri sorgu yapmış olursunuz. Mesela "google'da nasil arama yaparsam istedigim sonucu kolayca bulurum acaba " diye aratırsanız sanırım karşınıza yine hiçbir şey çıkmaz.(Blogumdan hariç tabi :) )


3.) Site Bazlı Arama Yapmak:
Mesela Blogumdan bi yazı okuyorsunuz ve de sitedeki haberi cok begendiniz (Sanmıyorum ama :) ) ve de google'daki o siteye ait genel konuları merak ettiniz.Siteye yönelik aramalar yapmak için site:http://blogumdan.com şeklinde arama yaptırmalısınız.


4.) Url'de Arama Yapmak İçin:
Mesle Blogumdan kelimesini aratacaksınız ve de url içinde geçen tüm "blogumdan" yazıları bulmak istiyorsunuz.
5.) Ve diğerleri: Bunlara değinmeyecektim aslında zira arama için yukarıdaki kısımlar önemli diye düşünüyorum.Neyse ben yine de bi kaç şeyden kısaca bahsedeyim:
---Hesap Makinesi: Google'a 4+1 diye yazıp arama yaparsanız karşınıza 5 çıkar.
---8. Borsa Kodu (Ticker Symbol): Forex yada yurtdışı borsalarla ilgilenen biri iseniz, Ilgilendiğiniz şirketin Wall Street’deki kısaltmasını girerek bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Örnek: GOOG
---Dosya tipine göre arama: Belli bir dosya uzantısına göre arama yapmak istediğinizde “filetype:” anahtarını kullanabilirsiniz Örneğin, mysql optimizasyonu ile alakali pdf olarak hazırlanmış dosyaları aramak istersek;
Örneğimiz: "asp” filetype:pdf


İşte bunları bilerek Google'da arama yaparsak sanırım istedigimiz sonuca daha kolay ulaşabiliriz.Ama google bu o kadar yenilik yapıyor ki yakında yeni bir algoritma kullanmaya başlar ve bunlara da gerek kalmaz.

1 Yorum:

tall dedi ki...

fazlası da var;

arama sonuçlarınız içinde mutlaka bulunması gereken sözcüğün başına +, bulunmamasını istediğiniz sözcüğün başına - koyabilirsiniz. Örneğin;

+"google'da arama" -ankara güzel

sözcük grubu aratıldığında içinde "google'da arama" sözcükleri aynen bu şekilde ve kesinlikle bulunan, içinde hiç "ankara" sözcüğü geçmeyen, "güzel" sözcüğünün ise geçmesi ya da geçmemesi o kadar da önemli olmayan sonuçlar listelenir.