Ekonomik Dalgalanmanın Nedeni ve Borsada Yaşanan Düşüş

Ekonomide neler oluyor? Dün tüm dünyada piyasalar sallandı, borsalar çöktü, "Fed" (Amerikan Merkez Bankası) faiz oralnarını rekor bir seviyede düşürdü.... Bu gelişmeler insanın aklına ister istemez, acaba "1929 Dünya Ekonomik Bunalımı" geri mi geliyor, sorusunu getirdi.

Bu kötü gidişi Fed'in 0.75'lik faiz indirimi de frenleyemedi. Bu karar borsayı biraz toparlar gibi gözüktüysede dün İMKB 100 Endeksi günü 2,09 luk düşüşle kapadı. Bileşik Endeks 42,970,43 seviyelerine düşerek 28 mart 07 tarihinde yaşanan düşüşe kadar indi.

Ehh bu düşüşler sadece İMKB'de yaşanmıyor elbette. Bu ekonomik dalgalanmadan dünya piyasaları da nasibini aldı. Asya yakasında başta Çin menkul kıymetler borsası olmak üzere, Japonya, Güney Kore Menkul kıymetler borsası da sallandı. Avrupada, ekonomik dalgalanamdan en çok etikelen Fransız ve Alman ekonomileri oldu.

Küresel Ekonomik Dalgalanmanın Nedeneleri Nelerdir?
- Amerikan piyasalarında durgunluk endişelerinin yaşandıgı bir ortamda, sabah saatlerinde Çin'de de sürpriz şekilde yüksek riskli konut kredilerinde batıklar ortaya çıkması Çin Borsası'nı %5 düşürdü.

- Çin'de yaşanan bu olumsuz hava ile Asya borsalarında hızlı düşüş yaşandı. Hindistan Borsası %7.4 oranında düşüş yaşadı.

- Avrupa borsalarının Asya'dan gelen haberlere verdiği ani tepkilerle büyük bir düşüş yaşandı ve Almanya'da West LB'nin 1.5 milyar dolar zarara uğradığı haberi duyulunca, Fransa'da bazı yatırım fonlarının batacağı söylentileri etkili oldu.

- Bu olumsuz gelişmeler "emtia" piyasalarını da etkiledi ve emtia fiyatlarında düşüş hızlandı. Amerikan vadeli işlemlerinde %4'e varan düşüşler yaşandı.

- Emtia fiyatları düşünce gelişmekte olan piyasalar da Türkiye'de dahil olmak üzere adeta çöküş yaşadı. Petrol fiyatları 91'den 88 dolara, altın 881'den 861 dolara geriledi.

- Ekonomistler, artık FED'in 50 veya 75 baz puanlık faiz indiminin çözüm olup olmayacağı konusunda kararsızlık yaşıyorlar.

- Yen'in dolar karşısında değer kazanmasıyla "carry-trade" endişeleri bir hayli arttı.

0 Yorum: