E-Karne Nedir? Elektronik Karne Hangi Yeniliklerle Geliyor ?

Milli eğitim bakanlığı karne sistemnde yeni bir döneme girdi. Artık karneler bilgisayarda hazırlanıp yazıcıdan çıktı olarak öğrencilere sunulacak. Önümüzdeki cuma günü, yeni karneler elektronik ortamlarda hazırlanıp yazıcı çıktısı şeklinde öğrencilere verilecek.

Yalnız karnelerin çıktıları normal yazıcı kağıdından biraz daha farklı olacagı umuluyor. Zira Milli Eğitim Bakanlığı 18 milyon karne kağıdını okulların tamamına gönderdi bile. Önceleri, karneler Milli Eğitim Vakfı tarafından okullara satılıyor ve okullar da bu parayı velilerinden tahsil ediyordu. Ancak, E- karne sayesinde velilerden karne parası istemek sona erdi...

E- Karnede Ne Gibi Yenilikler Var:
Artık öğrenciler çoğumuzun zamanında yaptıgı gibi karne üzerinde oynayamayacak. Çünkü velilere okul tarafından verilecek olan ve T.C numarası ile ilişkilendirilmiş bir şifreyle, istedikleri zaman çocuklarının notlarına adresinden ulaşabilme imkanı verilecek.

Ayrıca Milli Eğitimin sayfasında önceki yıllara ait notlar da görülebilecek.Karnelerde öğrencilerin notlarıyla birlikte o dönem içinde kaç kitap okudukları da yeralıcak. 1inci 2nci ve 3üncü sınıf öğrencilere ise numara yerine, “başarılı”, “oldukça başarılı” gibi pedagojik kritirlere uygun performans notları verilecek. Üst sınıflar içinse, özellikle Seviye Belirleme Sınavı ve ÖSS’yi etkileyeceği düşünülerek 5 üzerinden not değerlendirmesiyle birlikte yüzlük not da yazılacak. Örneğin 100 üzerinden 100 alarak 5 almış bir öğrenciyle, 85’le 5 alan bir öğrencinin değerlendirmesi daha doğru yapılmış olacak.

Ehhhh bu cuma mevcut öğrenciler e-karneye merhaba derken hem onlar için hem de bizler için eski karneler artık bir anı oluyor.

E- Karneler bakmak için bu adresi kullanabilirsiniz:
http://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx

21 Yorum:

Adsız dedi ki...

e karneye nereden bakabiliriz, e karne nasıl oluyor, e karne bakmak için site adresi var mı? e-karne nedir? E-karne nasıl oluyor.

Blogumdan dedi ki...

Merhaba @İsimsiz... E-karneye nasıl gireceğinizi sormuşsunuz sanırım. Konuda vermiş oldugum aşığdaki linke tıklayıp ilgili şfrenizi girerseniz karnenizi online olarak görebilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Ekarne sorgulama:
http://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx

Adsız dedi ki...

Bence çok kötü bir sistem .Bizim zamanımızda öğrenciler değişiklik yapardı karnelerde.tarihe karıştı artık.eyy gidi günler.karne sevinci, karne heyecanı..

Adsız dedi ki...

bence süper bi sitem notlarımı zaten anne ve babama söliyorum.artık bana sormak yerine açıp bakarllar insanın notları güzel olunca böle şeyler hoşuna gidiyor. :D

Adsız dedi ki...

ben giriyom ama şifre soruyo deli olucam biri şifreyi söylesin:(

KÜBRA dedi ki...

ÇOK GÜZEL EKARNE ÇOK BEYENİYORUM

Adsız dedi ki...

Şifre ne ya biri şifreyi söylesin

Blogumdan dedi ki...

Bildiğim kadarıyla E-Karne şifresini okuldan alıyorsanız. Eğer durum böyle ise okul müdürünüze durumu sorun. Muhakkak onlar bu konuda bilgilendirilmiştir. Ya da E-Karne şifresinin nereden alındığını bilen bir arkadaşımız burada bizlere yardımcı olsun.

Adsız dedi ki...

blogumdan hani link göremiyorum da

Blogumdan dedi ki...

Merhaba @İsimsiz,

Link göremiyorum demişsiniz ancak hangi linki istediniz bilmiyorum. E-Karneye bakmak için yukarıda konu içinde ilgili linki verdim zaten.

İnternetten karne sonuçlarına bakmak için:
http://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx

Adsız dedi ki...

e karneye nereden gircez?

Adsız dedi ki...

walla siz napıonuz heç bişi anlamdım ne bu yha karne sanki çok güsel yha bide naz yapıp göstermiolar ne işi :s

Adsız dedi ki...

ya biz buldukta şifresi ne acil gönderin bize ya

Adsız dedi ki...

ya liselerinkinede burdan mı bakılıo

Blogumdan.com dedi ki...

Evet lise karnelerine de o adresten bakabiliyorsunuz.

Adsız dedi ki...

şifre ne kardeşim biri bana şifreyi söylesin deli olacam (şifre ne? )

Blogumdan.com dedi ki...

Merhaba,
İnternetten notlarına bakmak için şifrenizi bilmiyorusanız okuduğunuz okula gidin ve müdürünüze durumu bildirin. O size yardımcı olacaktır. Şifre onlarda.

oguz dedi ki...

Şifre filan lazım deil .. o şifre istediği yer öğretmenlerin girdiği bölüm . notlarınızı baqmak için veli bilgilendirme sistemine gireceksiniz sadece tc kimlik ve okul no istiyorlar ama bu hafta karne haftası olduğu için bir hata war sitede yada çok yoğunllukdan . o yüzden girilmiyor veli bilgilendirme sistemine

Adsız dedi ki...

e okulu masıl açabilirim...

Adsız dedi ki...

e karneyi nasıl açabilirim

ramazan dedi ki...

arkadaşlar şifreleri buradan değil kuldan alıyorsunuz artık şifreyi istiyorum gibi yorumlar yazmayın